Арабська легенда розповідає, що коли Аллах створив Адама в нього залишилось ще трішки глини, з якої він зробив верблюда та фінікову пальму. В ОАЕ жартують, що з цього божественного матеріалу також був створений й будівельний кран. Адже в цій країні цікавої архітектури, оаз і пальм цих машин навіть більше, ніж кораблів пустелі.

Вода може перетворити пустелю на квітучий оазис. І не лише вода. Нафта перетворила ОАЕ з країни третього світу в одну з найбільш динамічних держав, про поїздку в яку мріє кожен турист, який себе поважає. Однією з головних атракцій ОАЕ є неймовірний Бурдж Халіфа – вражаючий 828-метровий сталагміт, який називають сучасною вавилонською вежею або ж вертикальним містом (і це зовсім не перебільшення, в хмарочосі можуть одночасно знаходитись до 35 000 людей).

Головним архітектором цієї вежі став Едріан Сміт, який міг похизуватися створенням хмарочосу Цзинь Мао в Китаї. Початково перед американцем поставили завдання догнати  і перегнати тодішню найвищу споруду світу, тайванський Тайбей-101 (509 метрів). Але до архітекторів апетит приходив під час їжі. І видавалося, що вони дійсно дістануть до неба й втілять завдання, яке виявилось не під силу біблійним будівельникам. До останнього моменту реальна висота Бурджа трималася в секреті, оскільки араби боялися, щоб хтось їх не перевершив. І якщо б на горизонті намалювався реальний конкурент, вони були готові миттєво внести зміни та запхати за пояс всіх суперників. Але ніхто собі не зміг собі дозволити тягатися з арабськими важковаговиками. Будівництво стартувало в 2004 році.  Основою башти стали близько 200 сталевих паль, які вкрутили в пісок, їхня несуча здатність забезпечується діаметром в 1,5 метра і довжиною в 45 метрів. Вони настільки міцні, що спокійно тримають на свої плечах півмільйонний Бурдж Халіфа. Своєю формою хмарочос нагадує пустельну квітку гіменокалліс. Проте така зовнішність вежі диктувалася зовсім не естетичними вподобаннями архітекторів. Просто дана форма дозволяє побудувати споруду нереальної висоти. В грудні 2004 року з’явився перший поверх БХ (хмарочос може похизуватися 163 поверхами). В подальшому новий поверх виростав щотижня. Природно, що будівництво не зупинялося ні на секунду, адже шейхи хотіли якомога швидше відбити вкладені в будівництво хмарочоса нафтодолари. цікава архітектура

Над створенням одного з нових чудес світу працювали, не покладаючи рук, 100 архітекторів й проектантів й 12 000 робітників. Для будівництва БХ розробили спеціальну марку надміцного бетону, який витримує температуру в 50 °C. Його заливали лише вночі, коли в ОАЕ сонце вже не так смалить. До бетону також додавали лід, щоб він повільніше застигав та не давав тріщин. Його закачували в споруду на висоту в 570 метрів, що стало черговим рекордом, який встановив Бурдж. По мірі росту хмарочоса, виникало чимало проблем. На щастя, всі вони легко вирішувались, адже над створенням вертикального міста працювали кращі архітектори світу. Так, вони блискуче вирішили чи не найголовніші проблеми топ-хмарочосів світу – вітер і сонце. Щоб вберегти працівників та жителів БХ від морської хвороби архітектори зробили хід конем – секції вежі зробили такої форми, щоб вітер відхилявся в різні сторони й не міг набирати силу. Саме тому форма хмарочоса змінюється кожні 30 поверхів.

Щоб сонце не перетворило БХ на 9 коло пекла, архітектори придумали ще одне геніальне рішення – вони одягнули хмарочос в скляну шкіру. До того ж, її зробили різною з двох сторін. Зовнішню покрили шаром металу, котрий, мов сонцезахисний крем відбивав ультрафіолет. Однак цей засіб виявився безсилим проти інфрачервоних променів. Тому архітектори сконструювали внутрішню сторону, яку покрили тонким шаром срібла, яке помножило на нуль надпотужне інфрачервоне випромінювання. Площа всіх скляних секцій БХ рівна 17 футбольним полям. Величезній бригаді мийників, які працюють в найвищому хмарочосі світу потрібно аж три місяці, щоб впоратися з усіма вікнами. Бурдж навіть може витримати землетрус в 6 балів. Це неймовірне будівництво закінчилось 4 січня 2010 року. Найвища споруда світу обійшлася шейхам в 4,1 мільярди доларів. Але за розкіш треба платити.

Бурдж Халіфа має три крила, кожне з окремим входом. Перше – крило апартаментів, де розташовуються квартири, в яких завжди панує ідеальна чистота. Є навіть спеціальна посада – відповідальний за чистоту. Цей працівник ходить в білих рукавичках та перевіряє чи часом десь не завалялася пилинка, а наявність невидимих плямок виявляють з допомогою ультрафіолету. Природно, що квартири в Бурджі не кожен може собі дозволити. Так, індуський мільйонер Шетті викупив цілий 100-й поверх з трьома помешканнями площею в 500 квадратів кожна. Друге крило відведене під офіси, а третє під готель Армані. Дизайном приміщень займався сам Джорджо. Цікаво, що Бурдж Халіфа вплинув навіть на рамадан. Як відомо, під час священного місяця віруючі повинні поститися від світанку до заходу сонця. Через майже кілометрову висоту хмарочоса, на його верхніх поверхах все ще видно світило, в той час, коли біля поверхні землі воно давно вже зайшло. Саме тому мусульманські священнослужителі закликали тих, хто живе і працює між 80 і 150 поверхами хмарочосу дотримуватись посту на дві хвилини довше, ніж інших віруючих, а тих, хто мешкає ще вище – на три.

Більше цікавого про архітектуру читайте тут.