«Зовнішність» Стіни

Архітектурна компанія Конструктив продовжує тішити вас цікавим чтивом, сьогодні ми розповідаємо про архітектуру та дизайн Стіни з “Гри Престолів”.

«”Найвеличніша споруда людських рук” так Бенджен Старк сказав про Стіну. А ось в Тіріона Ланістера була інша думка з цього приводу: «І найбезглуздіша». Велетенську Стіну було видно за багато верст. Бліда блакитна риска безперервно тягнулася уздовж північного обрію на схід та захід. Скільки бачило око, і зникала вдалині. Ось і край світу, здавалося, промовляла вона. Стародавня твердиня чорних братчиків була несхожа на Вінтерфелл, та й взагалі не скидалася на справжній замок. Не маючи мурів, Чорний замок не підлягав захистові ані з півдня, ані зі сходу або заходу. Але Нічна Варта думала лише про північ, а на півночі височіла Стіна. Вона мала майже сімсот футів в висоту — втричі більше, ніж найвища вежа у твердині, що ховалася за нею. Нагорі міг би проїхати верхи біч-обіч десяток броньованих лицарів. Ще там височіли у ряд, мов кістяки хижих птахів, велетенські метавки та здоровезні дерев’яні підойми, а між ними дріботіли, мов мурахи, братчики у чорному.

Стоячи коло зброярні й дивлячись угору, Джон відчував себе пригніченим майже так само, як того дня на королівському гостинці, коли побачив її вперше. Така вже вона була, ця Стіна. Інколи він майже забував про її існування, як забуваєш про землю під ногами або небо над головою. А іншого разу йому здавалося, ніби у світі немає нічого, крім неї. Все-таки Стіна була старіша за Семицарство. Коли Джон стояв під нею і дивився вгору, йому паморочилося у голові. На нього неначе тиснула і грозилася звалитися уся велетенська крижана вага. Чомусь Джонові здавалося, що коли впаде Стіна, то і весь світ упаде разом з нею», – так описав цю вражаючу споруду Джордж Мартін «Пісні льоду та полум’я».

Історія будівництва Стіни

Стіна – це колосальний льодовий вал, який тягнеться на сотні кілометрів, практично від моря до моря. В книзі Ломаса Блукача «Рукотворні чудеса» Стіна названа одним з 9 чудес світу, збудованих людьми. Згідно з легендами, її спорудив засновник дому Старків, Брандон Будівельник, 8 тисяч років тому – після закінчення Довгої Ночі, коли Перші люди та Діти Лісу перемогли та вигнали зловісних білих ходоків на далеку північ. Брандон Старк розумів, що спати спокійно зарано, адже Інші відновлять сили та обов’язково повернуться. Стара Мамка розповідала маленькому Джону Сноу, що Стіну допомагали споруджувати велетні. А Ігрітт обурювалася, що вона збудована на крові здичавілих. Щоб білі ходоки не змогли взяти Стіну, Перші люди укріпили її з допомогою своєї магії.

Вже згаданий нами дядько Джона Сноу, Бенджен стверджував, що «Стіна на схід від Чорного замку – це меч, а на захід – змія». Такий опис дуже влучний, адже в східній частині рельєф відносно рівний, чого не скажеш про західну частину споруди, яка проходить через пагорби та гори й набагато звивистіша. Вважається, що основа Стіни збудована з каменю, але чи це так, складно перевірити, оскільки важко продертися через десятки метрів льоду. Розповідають, що вона зроблена з великих і дуже старих кубів чистого озерного льоду: після Довгої Ночі Перші люди вирубали з промерзлих водойм гігантські блоки, відвозили їх на санях до Стіни і по одному встановлювали на потрібне місце. Легенди також стверджують, що їм допомагали велетні, які з неймовірною силою піднімали блоки.

Надміцна споруда

Незважаючи на те, що значну частину Стіни складає лід, вона видається безсмертною, адже зберігає свою цілісність вже тисячі років і не розсипається на уламки навіть найбільш спекотного літа. Щоправда, вона все ж страждає від тепла. Але для Стіни це, наче комарині укуси. Так, в теплу погоду її поверхня трішки тане і робиться вологою. На вертикальних стиках великих льодових блоків навіть з північного боку є жолоби-вимоїни, залишені вітром та водою, яка стікає вниз, вони настільки великі, що всередині них може поміститися доросла людина. Біля горизонтальних стиків, де верхній блок контактує з нижнім, також бувають великі тріщини. В такі дні достатньо лише дотику, щоб лід на поверхні зробився слизьким, а то й взагалі обвалився гігантськими шматками. Так, коли Ярл зі здичавілими намагалися піднятися на Стіну та дісталися до верхньої третини, колосальна льодова глиба відділилася віл Стіни та з’їхала вниз, змітаючи все на своєму шляху.

Раніше подібні дрібниці аж ніяк не позначалися на цілісності Стіни. Нічна варта, яка тоді налічувала десятки тисяч людей, постійно укріплювала та нарощувала споруду. Колись охоронці проводили ціле літо, «годуючи» Стіну. Юний Король Ейріс ІІ Таргарієн заявляв, що коли виросте, збудує нову Стіну набагато потужнішу за попередню. Але після того як виріс, забув про свою обіцянку. Але в часи, коли відбуваються події, описані в Грі Престолів, та жменька ворон, яка ще залишилась від Нічної варти вже немає ні часу, ні можливостей, ні бажання, щоб укріпляти Стіну.

Озброєння Стіни

На ній встановлені катапульти та величезні дерев’яні крани. Щоб не послизнутися на льоду зі снігом, вартові роблять нагорі Стіни пішохідні доріжки і посипають їх гравієм, але, на жаль, це не виходить робити на регулярній основі. Деякі військові машини на Стіні завбільшки з міську стіну Королівської Гавані. Біля Чорного замку на вершині споруди веде дерев’яна драбина, підвішена на глибоко вмерзлих в лід брусах. В інших ж замках сходами слугують – вирубані в льоду сходинки.

Інший спосіб піднятися на Стіну – ліфт. Мартінівський «Отіс» являє собою вирубаний в льоду вертикальний жолоб, по якому піднімається на канатах кліть з залізними прутами. За царя Гороха ліс з північної сторони вирубували, на даючи йому підійти ближче до споруди, більше ніж на 800 метрів. Головною метою цих вирубок були зовсім не дрова. В першу чергу вони мали завадити підкрастися ворогам до стіни непоміченими. В часи Гри Пресолів ліс дуже сильно наблизився до трьох замків, в якій ще живуть охоронці. А ось в усіх інших гілки дерев не лише цілують стіну, а й міцно запустили корені в її основу.

Легенди Стіни

Крім підземних тунелів, в деяких місцях під Стіною є і підземні ходи, які допомагають деяким героям Гри Престолів опинитися по інший бік цього чуда світа. Але давайте обійдемось без спойлерів. Краще згадаймо легенду. Колись Королі-за-Стіною Гендел та Горн виявили мережу печер, яка проходить під Стіною. Вони хитрощами зайняли печеру, за яку постійно боролися велетень та Діти Лісу. Гендел та Горн провели крізь неї армію здичавілих, але охоронці не дрімали. Вони знищили армію північан, а Горн і Гендел зуміли врятуватися втечею з місця битви. Однак це не принесло їм щастя. Вони заблудилися в печерах та перетворилися на кровожерливих привидів. Ігрітт навіть лякала Джона Сноу, що діти Гендела полюють на свої жертви в глибинах Стіни.

Якось герой-здичавілий Арсон Льодова Сокира намагався прокопати чудо світу наскрізь. Він зумів дістатися лише до середини її, коли патруль нарешті помітив підозрілу активність. Ворони вирішили не заважати йому працювати, а натомість замурували вхід ззовні камінням, льодом та снігом. Досвідчені вартові стверджують, що якщо прикласти до Стіни вухо, то можна почути як Арсон намагається прорубати лід своєю сокирою. Діди, які вже багато років охороняли Стіну, любили розповідати духам страшні казочки про те, що й досі можна почути як Арсон намагається прорубати лід своєю сокирою. Щоб переконатися в цьому нібито достатньо просто прикласти вухо до Стіни. Джордж Мартін розповів, що легендарна споруда мала історичний прототип. Але про нього Конструктив якось іншим разом.

Більше цікавого чтива знайдете тут https://konst.com.ua/2019/05/31/mesye-vas-tsikavyt-pokupka-eyfelevoyi-vezhi/

Якщо Вам не дає спокійно спати питання: «До кого звернутися за розробкою цікавого та оригінального дизайну?», ми допоможемо Вам вирішити цю проблему.

Клієнт – наш головний партнер.